پرسش و پاسخ دانش بنیان

با هدف پاسخگویی به ابهامات و سوالات شرکت‌ها در خصوص فرایند دانش بنیانی و حمایت های مرتبط، سرارزیابان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در کارگزاری رسد از طریق همین صفحه و نیز کانال تلگرامی «همه‌چز درباره دانش‌بنیان» (به‌نشانی t.me/daneshbonyan_all ) در دسترس شما هستند.
شرکت راهبر سیستم دانش (رسد) به عنوان کارگزار فعال معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در امر ارزیابی شرکتها و موسسات دانش بنیان بیش از 700 شرکت را در حوزه های نفت، گاز و پتروشیمی، مواد شیمیایی و پلیمری، مواد و تجهیزات و …. ارزیابی نموده است.
لذا شما می‌توانید با مطرح کردن سوال خود از دو مسیر پیش رو، سوال و پاسخ مربوط به آن را دریافت نمایید. پیشنهاد میشود به منظور جلوگیری از مطرح کردن سوالات تکراری پس از جستجو در سوالات پیشین در صورت نبود سابقه، سوال خود را در پایین درج کنید.

* * * *
ارزیابی دانش بنیان

بله. شرط ارزیابی دانش‌بنیان محصولات یک شرکت، دانش‌فنی تولید محصول حداقل در حد نمونه آزمایشگاهی است. تمامی شرکت‌ها با داشتن این امکان می‌توانند وارد فرایند ارزیابی دانش‌بنیان شوند و در این مورد تفاوتی میان شرکت تازه‌تاسیس یا باسابقه نیست.

به زبان ساده بخواهیم بگوئیم، برای شرکت هیچ تفاوتی ندارد که «نوپا» محسوب شود یا «تولیدی». فرایند ارزیابی شرکت‌های نوپا و تولیدی کاملا یکسان است. پس از ارزیابی و دریافت تاییدیه دانش‌بنیان نیز هیچ تفاوتی در استفاده از حمایت‌ها وجود ندارد و شرکت‌های نوپا و تولیدی بسته به نوع 1 یا 2 بودن می‌توانند از تمام حمایت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری استفاده کنند.
اما تفاوت این دو نوع شرکت در چیست؟ شرکت‌های که هنوز اظهارنامه مالیاتی ندارند یا درآمد عملیاتی درج شده در اظهارنامه‌شان صفر است، شرکت «نوپا» نامیده می‌شوند. معمولا شرکت‌های تازه تاسیس که هنوز سال مالی آن‌ها سر نرسیده یا سالها راکد بوده‌اند و هنوز فعالیت تولیدی جدی خود را آغاز نکرده‌اند، چنین شرایطی دارند.
سایر شرکت‌ها را «تولیدی» می‌نامند. همان‌طور که گفتیم به جز بحث اظهارنامه، هیچ تفاوتی بین این دو نوع شرکت نیست و این تفکیک صرفا برای تکمیل آمار و اطلاعات کارگروه دانش‌بنیان انجام می‌شود.

تمامی حمایت‌های دانش‌بنیان به تمام شرکت‌های دانش‌بنیان تعلق می‌گیرد، جز یک مورد: معافیت مالیاتی. این تفکیک «نوع 1» و «نوع 2» برای همین است. که تفکیک شود کدام شرکت‌ها باید از پرداخت مالیات معاف شوند و کدام، نباید. طبق آیین‌نامه، شرکت‌هایی می‌توانند «نوع 1» شوند که حداقل 25 درصد از درآمد مالی سال گذشته‌شان از فروش محصولات «نوع 1» بوده باشد. این محاسبه براساس اظهارنامه مالیاتی سال گذشته انجام می‌شود.
باقی شرکت‌ها که این شرط را برآورده نمی‌کنند، حداقل با داشتن یک محصول نوع 1 یا نوع 2، دانش‌بنیان «نوع 2» می‌شوند و می‌توانند به جز آن یک حمایت، از تمام حمایت‌های دیگر دانش‌بنیانی استفاده کنند.
اگر شرکت هیچ محصول نوع 1 یا نوع 2 نداشته باشد، طبیعتا مردود می‌شود و دانش‌بنیان نخواهد شد.

در فرایند ارزیابی، سطح فناوری محصولات شرکت‌ها شامل سه دسته می‌شود:
• بالا: نوع 1
• متوسط: نوع 2
• پایین: فاقد سطح فناوری

معیار قرارگیری محصول موردارزیابی در هر یک از سه دسته بالا، تشخیص کارشناسان شوراهای سردبیری معاونت علمی است. هر زمان در فرایند ارزیابی، کارشناسان به این نتیجه برسند که محصولات شرکت در کدام یک از سه دسته بالا قرار دارند، نتیجه را تعیین می‌کنند و بر همین اساس، آن‌ها را سطح‌بندی می‌کنند. اما معمولا این تشخیص پس از طی شدن کامل فرایند ارزیابی و انجام بازدید از شرکت و بررسی گزارش بازدید به دست می‌آید.

حمایت دانش بنیان

تعداد حمایت‌های دانش‌بنیان به 110 مورد می‌رسد و گستره وسیعی از نیازهای شرکت‌ها را در بر می‌گیرد. معافیت‌های مالیاتی، تسهیلات نظام وظیفه (گرفتن سرباز امریه)، معافیت حق بیمه تامین اجتماعی، تسهیلات کم‌بهره با بازپرداخت طولانی با ارقام کوچک و بزرگ، دریافت مشاوره رایگان در زمینه مسائل فنی، حقوقی، بازاریابی و سایزر مسائل کسب و کار، تهیه دفتر محل کار و کارخانه، ساده سازی فرایند صادرات و واردات و بسیاری موارد دیگر که هر کسب و کاری به آن‌ها نیاز دارد. فهرست و شرح کامل حمایت‌های دانش‌بنیان را در این فایل می‌توانید ملاحظه کنید.

براساس تعریف سازمان بین‌المللی همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) شرکت دانش‌بنیان شرکتی که در آن دسته‌ای از افراد متخصص و تحصیل‌کرده به عنوان سهام‌دار در مؤسسات علمی، پژوهشی و تحقیقاتی توانسته‌اند علاوه بر فراگیری علوم نظری، روش‌های تبدیل آن‌ها به فعالیت های درآمدزا و مولد ارزش را نیز فراگیرند.
تعریف رسمی و مورداستناد معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری نیز به این شرح است: «شرکت یا مؤسسه دانش‌بنیان، شرکت یا مؤسسه‌ای خصوصی یا تعاونی است که به منظور هم‌افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش‌محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی (شامل گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری) و تجاری‌سازی نتایج تحقیق و توسعه (شامل طراحی و تولید کالا و خدمات) در حوزه فناوری‌های برتر و با ارزش افزوده فراوان تشکیل می‌شود.»

خیر. برای استفاده از معافیت حق بیمه قرارداد، نیازی به اتمام قرارداد نیست. برای محاسبه مبلغ مربوط به مفاصا حساب، تنها ارائه مبلغ نهایی قرارداد کافی است. بنابراین در صورتی که قرارداد منعقد شده و مبلغ آن قطعی و نهایی است، امکان دریفت این معافیت وجود دارد. تمامی شرکت‌های دانش‌بنیان از پرداخت حق بیمه قرارداد معاف هستند.


طبق آیین نامه جدید ابلاغی در خصوص حمایت‌های دانش‌بنیان در حوزه نظام وظیفه، شرط استفاده از امریه دانش‌بنیان داشتن حداقل مدرک لیسانس است. بنابراین افراد با مدرک دیپلم نمی‌توانند از این امکان استفاده کنند. اما در مورد رشته تحصیلی، محدودیتی وجود ندارد و در صورت موافقت شرکت دانش‌بنیان، افراد در تمامی رشته‌های تحصیلی امکان استفاده از امریه را خواهند داشت.


خیر. شرکت‌های دانش‌بنیان نوع 1 فقط روی فروش محصولاتی که «تایید سطح 1» شده‌اند از پرداخت مالیات معاف هستند و برای درآمد حاصل از باقی محصولات خود باید مالیات را پرداخت کنند.


بستگی دارد به تشخیص کارشناسان صندوق نوآوری و شکوفایی. شما برای چنین کاری، باید ذیل عنوان «تسهیلات قرض‌الحسنه نمونه‌سازی» درخواست خود را در سایت صندوق نوآوری و شکوفایی (سامانه غزال) ثبت کنید. پس از بارگذاری مدارک موردنیاز سایت و ثبت درخواست، تقاضای شما توسط کارشناسان صندوق بررسی می‌شود. بسته به تشخیص آن‌ها، ممکن است به شما اعلام شود باید برای این محصولتان هم تاییدیه دانش بنیان بگیرید. در این صورت شما می‌توانید در سامانه دانش‌بنیان درخواست ارزیابی مجدد دهید تا خارج از نوبت و در اسرع وقت مجددا فرایند ارزیابی برای محصول شما طی شود.