مجموعه پارس جنوبی

شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی یکى از شرکت هاى فرعى شرکت ملى گاز ایران است که در سال ۱۳۷۷ تاسیس و عهده دار مسئولیت بهره بردارى از تاسیسات خشکى فاز هاى چندگانه میدان گازى پارس جنوبى گردید. تاسیساتى که طراحى و اجراى آنها را شرکت نفت و گاز پارس از شرکت‌هاى فرعى نفت ایران انجام داده است . این شرکت با بهره‌گیری از متخصصین جوان و مدیران شایسته به یک مدل و برند معتبر جهانى و الگوى دانش فنى در میان همه صنعت کشور تبدیل شده است.

شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی در شهرستان عسلویه و کنگان از شهرستان‌های استان بوشهر در کنار ساحل خلیج فارس با جاذبه‌هاى گردشگرى و تاریخى در قالب دو سایت صنعتی مستقر شده است و علاوه بر خدمات تولید گــاز با ورود به حوزه مسئولیت اجتماعی اقدامات شایان ذکر و مؤثری در بخش فرهنگ، آموزش، سلامت، اشتغال و حمایت از محیط زیست منطقه انجام می‌دهد.

در سایت هاى ۱ و ۲ که در شهرستان‌های عسلویه و کنگان مشتمل بر ۲۴ فاز گازى است که فازهاى ۱ تا ۱۰ و ۱۵ تا ۲۱ در سایت ۱ (عسلویه) و فازهاى ۱۱ تا ۱۴ ، فاز ۱۹ و فازهاى ۲۲ تا ۲۴در سایت ۲ (کنگان) قرار دارند.

واقع در آب هاى سرزمینى ایران و قطر و مشترک بین دو کشور با وسعت ۹۷۰۰ کیلومترمربع و در عمق ۳۰۰۰ مترى زیر کف دریا ، عظیم ترین میدان گازى جهان است که با ساحل بندرعسلویه ۱۰۵ کیلومتر فاصله دارد . گستره بخش ایرانى آن به مساحت ۳۷۰۰ کیلومترمربع و ذخیره آن ۱۴ تریلیون مترمکعب گاز و ۱۷ میلیارد بشکه میعانات گازى معادل  ذخائر گاز جهان و ذخائر گاز کشور مى‌باشد . این میدان از نظر منابع مادى، مهمترین و با ارزش ترین منبع اقتصادى و ثروت و گنجینه عظیم و بى نظیر ملى است.